Program

Festivalpladsen er åben:
Lørdag den 16. juli kl. 12-22
Søndag den 17. juli kl. 10-16


Lørdag
Store telt
StartKunstnerIndhold
13:45HarpixSang og musik
15:00VerdandeVerdande fortæller
15:45Ina NørskovEventyrfortælling
16:15VerdandeVerdande synger
17:00Brages DøtreSang a capella
17:45Liv Vester LarsenSang og musik
18:30Terra MagicaMusik
19:00Nanna BarslevSang og musik
20:00Datidens ALL-star - med deltagelse af:
Asynje
Terra Magica
Instrumentmagerens Kone
Harpix
Skjalden Daggry
Nanna Barslev
Brages Døtre
Verdande
Emelie Blomgren
Skramle og Blæsekonen
Vølven Vigdis
Historiechatollet

Jamsession, battle og soli
21:00Asynje – unpluggedFolktronic - uden strøm
Høvdingens gård
StartKunstnerIndhold
13:00Skramle og BlæsekonenMusik
13:30Skjalden DaggrySang og musik
14 - 15Åben Scene for musik og fortællingAlle med lyst - Er det noget for dig?
16:00Liv Vester LarsenSang og musik
16:45Emelie BlomgrenSang
17:15Instrumentmagerens KoneHyrdens Instrumenter
Vølvens hus
StartKunstnerIndhold
14:00Instrumentmagerens KoneWorkshop: Spil selv med drone-instrumenter
14:45Terra MagicaDatidens danse
15:00HistoriechatolletWorkshop: Fif og tricks til den gode fortælling
Væverens hus
StartKunstnerIndhold
13:00HistoriechatolletMytefortælling
13:30Agnete SandFortælling
14:15Emelie BlomgrenSang
14:45Vølven VigdisMytefortælling
15:15Per HjerteFortælling
Buebanen
StartKunstnerIndhold
12 - 17Gøgleren fra ChangHighPrøv selv øksekast
12:30Gøgleren fra ChangHighGøgl og Øksekast
15:30Gøgleren fra ChangHighGøgl og Øksekast
Bålpladsen
StartKunstnerIndhold
21:45Brages DøtreIldshow
Underholdning rundt om på pladsen

Rundt om på pladsen er der underholdning i løbet af dagen. Glæd dig til at følgende dukker op på pladsen:

StartKunstnerIndhold
I løbet af dagen HarpixUnderholdning
I løbet af dagen Instrumentmagerens KoneUnderholdning
I løbet af dagen Skramle og BlæsekonenUnderholdning

Søndag
Store telt
StartKunstnerIndhold
10 - 13Smag jernalderenFrokost i jernalderrammer
14:00VerdandeVisesang
15:00Emelie BlomgrenSang
Høvdingens gård
StartKunstnerIndhold
10:15HarpixSang og musik
11:00Skramle og BlæsekonenMusikforestilling
12:30Per Hjerte og Agnete SandFortælleduo
13:00Instrumentmagerens KoneMiddelalderens instrumenter
13:30Jørgen GammelkornHør om fortidens afgrøder
14:00HistoriechatolletMytefortælling
14:30Ina NørskovEventyrfortælling
15:00Vølven VigdisMytefortælling
Vølvens hus
StartKunstnerIndhold
10:30VerdandeFortælleteater
12:00Gys og GruForestilling for børn og voksne
12:45Terra MagicaPrinsessen og Troubadouren
Væverens hus
StartKunstnerIndhold
11:15Instrumentmagerens KoneWorkshop: Dronemusik
13:30Maria OjantakanenWorkshop: Strygelyre
14:30Morten MusicusWorkshop: Skab en fest
Buebanen
StartKunstnerIndhold
10 - 16Gøgleren fra ChangHighPrøv selv øksekast
13:00Gøgleren fra ChangHighGøgl og Øksekast
Underholdning rundt om på pladsen

Rundt om på pladsen er der underholdning i løbet af dagen. Glæd dig til at følgende dukker op på pladsen:

StartKunstnerIndhold
I løbet af dagen Instrumentmagerens KoneUnderholdning
I løbet af dagen Skramle og BlæsekonenUnderholdning
I løbet af dagen Skjalden DaggryUnderholdning

Der tages forbehold for ændringer